1.projektni susret

PRVI  ERASMUS + STEPS  PROJEKTNI  SUSRET

3. 4. – 7. 4. 2017. TARANTO, ITALIJA

Na prvom projektnom susretu – (short – term exchange meeting)  susreli smo se s našim projektnim partnerima iz Italije, Turske i Latvije. Domaćin je bila koordinatorska i partnerska škola I.I.S.S. Archimede Taranto, Italija. Na susretu su sudjelovali učenici naše škole: Luka Milosavljević, Jure Atlija Marija Vitaljić, Matija Vodopija, Lenka Ivčević, Željka Bulajić, Anna-Maria Marunica i Nika Jurković  te profesori: Josipa Poduje, Alma Vodopija, Ante Roje i Ivana Vrdoljak, voditeljica projekta naše škole.
Nakon otvaranja projektnog susreta, sudjelovali smo u kratkoj diskusiji s projektnim partnerima o dosadašnjim projektnim aktivnostima, a nakon toga, prvi dan susreta, otišli smo u razgledavanje aragonske utvrde uz stručno vodstvo gdje smo se mogli upoznati  s načinima građenja i vojnom ulogom ove utvrde kroz stoljeća.
Posjetili smo grad Materu – „città dei sassi“ gdje smo uz stručno vodstvo posjetili stari dio grada s kućama i nastambama izdubljenima u stijeni te crkvama i drugim znamenitostima. Imali smo priliku upoznati se s teškim životom ljudi u kamenim nastambama kroz stoljeća u izvanrednom dokumentarcu gdje smo doznali da su danas te kuće i nastambe pretvorene u turističke apartmane.
Također smo mogli pobliže doznati o važnosti staroga dijela Matere za snimanje povijesnih i najpoznatijih svjetskih filmova kao što je Pasija Mela Gibsona.

Zatim smo posjetili pomorsku bazu talijanske mornarice u Tarantu te vojni brod ITS „Andrea Doria“ gdje smo doznali o aktivnostima posade i broda u raznim vojnim vježbama i misijama.

Posjet muzeju M.AR.TA. u Tarantu nas je posebno oduševio. Uz odličnu vodičku doznali smo mnogo o životu stanovnika spartanske kolonije Tarasa te životu za vrijeme rimske vlasti na području današnjeg grada Taranta.

Susret s gradonačelnikom je bio iznimno srdačan gdje smo se upoznali s otvorenosti stanovnika grada Taranta prema drugim narodima i kulturama od Antike do danas te o važnosti  trgovačke luke u koju uplovljavaju  tankeri i drugi trgovački brodovi iz cijeloga svijeta.
Razgledavanje starog dijela grada uz stručno vodstvo dviju odličnih vodički od kojih je jedna ona iz muzeja, nas je također oduševilo jer smo se mogli pobliže upoznati s prekrasnim crkvama, ostacima antičkih građevina, te potkopima ispod kuća koji su se koristili u različite svrhe od Antike pa dalje kroz mnoga stoljeća.

Prezentirali smo naše projektne aktivnosti, naš otok Vis i našu školu u prezentaciji te u kratkom filmu. Dobili smo ovacije svih prisutnih učenika, profesora i roditelja učenika škole domaćina. I naši partneri su također prezentirali svoje projektne aktivnosti u školi, svoje škole, države i gradove. Škola domaćin je također predstavila zajedničke projektne aktivnosti na suradničkoj platformi za učenje Moodle.

Za kraj smo ostavili planiranje budućih aktivnosti te oproštaj do sljedećeg susreta  u listopadu od 2. do 6. sljedeće školske godine 2017/2018 u našoj školi.
Otišli smo puni dojmova i nezaboravnih uspomena uz nova prijateljstva naših učenika i učenika iz škola partnera.

« Srpanj 2021 »