Školska ispitna koordinatorica: Maja Karuza

tel. koordinatorice: 098 164 88 71

e-mail : maja.karuza@skole.hr

—  informacije:  ponedjeljkom 7. sat

Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja

Ulica Damira Tomljanovića Gavrana 11

INFO centar: + 385 1 4501 899

e-mail: info.centar@ncvvo.hr

Ukoliko imate dvojbi, pitanja ili problema vezanih uz prijavu, odjavu ili polaganje ispita državne mature, možete kontaktirati Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja.

Središnji prijavni ured

e-mail:spu@azvo.hr

Kontakt telefon:

+ 385 1 6274-844

- centrala za prijavu kandidata za upis na preddiplomske studijske programe

+ 385 1 6274-867

- centrala za prijavu kandidata za upis na diplomske studijske programe
Radno vrijeme: ponedjeljak- petak, 8:00 – 16:00 sati

Agencija za znanost i visoko obrazovanje
Središnji prijavni ured
Donje Svetice 38
10000 Zagreb, Republika Hrvatska

Sve informacije vezane uz prijavu studijskih programa, bodovanje za upis na studijske programe, vrednovanje posebnih postignuća (natjecanja, kategorizirani sportaši), pravo prednosti pri upisu, privremene i konačne rang-liste možete naći na mrežnoj stranici www.studij.hr u izbornicima Sve o prijavama, Čestim pitanjima i Kalendaru.

Za sva dodatna pitanja Središnjem prijavnom uredu možete se obratiti na:

broj telefona 01/6274 844

Važne mrežne stranice i dokumenti

MREŽNE STRANICE

POSTANI STUDENT

NACIONALNOG CENTRA ZA VANJSKO VREDNOVANJE OBRAZOVANJA

ISPITNI KATALOZI

PROVEDENI ISPITI

PRIRUČNIK ZA PRIJAVU ISPITA DRŽAVNE MATURE

KALENDAR DRŽAVNE MATURE

U CENTRU MATURE

Digitalni materijali - Primjeri ispitnih pitanja

ČESTA PITANJA

MINISTARSTVA ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I SPORTA

AGENCIJE ZA ZNANOST I VISOKO OBRAZOVANJE

studij.hr

PORTALA ZA ŠKOLE HRVATSKE AKADEMSKE I ISTRAŽIVAČKE MREŽE CARNet

skole.hr – Portal za škole

srednja.hrNews portal za studente i srednjoškolce u Hrvatskoj.

PRAVILNIK O POLAGANJU DRŽAVNE MATURE - pročišćeni tekst

PRIRUČNIK ZA PRIJAVU ISPITA DRŽAVNE MATURE

- za učenike koji u školskoj godini 2022./2023. završavaju 4. razred srednjih škola

- za kandidate koji su četverogodišnje srednjoškolsko obrazovanje završili od 2010. do 2022. godine u srednjim školama Republike Hrvatske

KALENDAR POLAGANJA ISPITA U LJETNOM ROKU 2022./23.

KALENDAR POLAGANJA ISPITA U JESENSKOM ROKU 2022./23.

Odluka o naknadi polaganja ispita DM

UPUTE ZA PRILAGODBU ISPITNE TEHNOLOGIJE

Školsko ispitno povjerenstvo

1.      D.P. - predsjednik

2.      M.K. - školska ispitna koordinatorica

3.    E.J. - članica

4.    M.M. -član

5.    J.P. - članica

6.    T.P.V. - članica

7.    A. R. - član

Gimnazija

Člankom 82. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (N. N. 87/08, 86/09, 92/10, 105/10, 90/11, 16/12 i 86/12), srednje obrazovanje učenika u gimnazijskim programima obrazovanja završava polaganjem državne mature.

Državna matura je skup ispita iz određenih nastavnih predmeta koje je učenik učio tijekom svoga najmanje četverogodišnjega srednjoškolskog obrazovanja. Cilj je državne mature provjera i vrednovanje postignutog znanja i sposobnosti učenika, stečenih obrazovanjem prema propisanim općeobrazovnim nastavnim planovima i programima.

Državna se matura provodi polaganjem ispita državne mature. Obvezni ispiti koji se polažu na državnoj maturi su iz općeoobrazovnih nastavnih predmeta koje je učenik pohađao tijekom srednje škole, a to su: Hrvatski jezik, Matematika i strani jezik. U obveznom dijelu državne mature može se polagati samo strani jezik čiji je sadržaj propisan ispitnim katalogom, a iz kojega je učenik u najmanje dvije školske godine tijekom srednjega obrazovanja bio pozitivno ocijenjen.

Ispiti u obveznom dijelu državne mature mogu se polagati na jednoj od dviju razina i to višoj (A) i osnovnoj (B) razini. U sklopu ispita izbornoga dijela državne mature biraju se predmeti koji će se polagati, a u jednome roku može se prijaviti najviše šest izbornih predmeta. Popis ispita izbornoga dijela državne mature donosi Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja za svaku školsku godinu do početka prijava ispita, a uz prethodnu suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Sadržaj, uvjeti, način i postupak polaganja državne mature i ispita državne mature propisan je Pravilnikom o polaganju državne mature.

Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja izrađuje ispitne kataloge za sve predmete koji se polažu na državnoj maturi, radne materijale i priručnike za pripremanje ispita te priprema i dostavlja školama ispitne materijale.

Ispite državne mature i studijske programe kandidati prijavljuju na mrežnoj stranici www.postani-student.hr putem Nacionalnoga informacijskog sustava prijava na visoka učilišta – NISpVU.

Strukovne škole

Završetak srednjoškolskog programa obrazovanja u strukovnim školama završava izradom i obranom završnog rada koji je propisan Pravilnikom o izradbi i obrani završnoga rada. Učenici u strukovnim programima obrazovanja koji traju najmanje četiri godine mogu polagati i ispite državne mature koji im omogućuju nastavak školovanja na visokoškolskoj razini.

« Studeni 2020 »